SHORTLIST ANNOUNCEMENT: AberSU Celebrates Staff & Students 2020

No ratings yet. Log in to rate.

Today we are thrilled to announce the final shortlist for the 2020 #AberSUCelebrates awards: the Staff and Student awards.

These awards support best practice by highlighting teaching excellence and recognising the contributions of staff and students to the student experience.

This year we received a total of 265 nominations, with the ‘Lecturer of the year’ category receiving an impressive 77 nominations.

Standard for this year’s nominations was very high, making it a tough decision for the shortlisting panel who met virtually last week to discuss and agree on a shortlist.

We would like to congratulate everyone who was nominated and those shortlisted, who are listed below.

 

Academic Representative of the Year

Kate Warren - Physics

Angela Connor   - Psychology

Frankie Targett - Physics

Joel Adams - Computer Science

 

Creative Teaching

Gillian McFadyen - Department of International Politics

Megan Talbot - Department of Law and Criminology

Glen Creeber - Department of Theatre, Film and Television Studies

Panna Karlinger - School of Education (Tutor for Department of Mathematics)

 

Department of the Year

English and Creative Writing

Psychology

Welsh and Celtic Studies

 

Welsh Language Champion

Iwan Davies - Department of Geography and Earth Sciences

Gwenllian Jenkins – IBERS

 

Lecturer of the Year

Peadar Ó Muircheartaigh  - Department of Welsh and Celtic Studies

Dr Daniel Peck - Department of Mathematics

Andrew Thomas - Department of Geography and Earth Sciences

Lucy Trotter  - School of Education

Sarah Higgins - Department of Information Studies

 

Next Step Award

Annabel Latham - School of Education

Sinead O'Connor - Department of Geography and Earth Sciences

 

Personal Tutor of the Year

Bill Perkins - Department of Geography and Earth Sciences

Christopher Phillips - Department of International Politics

Justin Pachebat          - IBERS

Sinead O'Connor - Department of Geography and Earth Sciences

 

Postgraduate Teacher of the Year

Panna Karlinger - School of Education (Tutor for Department of Mathematics)

Alexandra Brookes - Department of Psychology

Rune Murphy - Department of Psychology

 

Student Staff Member of the Year

Khai Jackson - Department of Psychology

Cari Metcalfe - IBERS

Liv Freeman-Valle - Department of Psychology

 

Student Volunteer of the Year

Kaja Brown - Department of English and Creative Writing

Daphne Pacey - Department of History and Welsh History

 

Support/Service Staff Member of the Year

Pamela Heidt - Global Marketing and Recruitment

Marian Gray - Global Marketing and Recruitment

Siân Jones - Information Services

 

Supervisor of the Year

Dr Martin Swain - IBERS

Dr Ian Birchmore - Aberystwyth Business School

Dr Tom Holt - Department of Geography and Earth Sciences

Jeff Bridoux - Department of International Politics

 

Student Mentor of the Year

Rezija Madara Fridrihsone - School of Art

Dan Lewis - Department of Geography and Earth Sciences

 

Winners will be announced online and via our Facebook page on Thursday 30th April from 7:30pm.

Comments

No comments have been made. Please log in to comment.
 

Useful Links

Registered Charity

Aberystwyth Students' Union #1150576